ליעוץ מקצועי לפני רכישה התקשרו
או השאר פרטים ונחזור אליך מידית!
קראתי ואני מאשר/ת את התקנון
חיפוש רכב חדש

סערה בכוס מים- אנחת רווחה לג'יפאים

אין חובב שטח שלא שמע את הבשורה המרה האומרת להוריד את הג'יפים המשופרים מהכבישים. העקבות ההודעה, התפתחו סערות, התלהמו הרוחות ונשמעו צעקות. חברים, הרגעו- יש אור בקצה המנהרה.

אמיר שפר, מנהל תוכן Auto1 |25/11/2015 |12:31 צפיות: 5942
seperator
אנסה להיות הכי אובייקטיבי שאפשר בכתבה הבאה, בכל זאת ביליתי את ה- 20 שנים האחרונות של חיי בשבילי ערי ירושלים, תחילה עם טרקטורונים ובהמשך עם ג'יפים. גם אני שמעתי בשבוע בעבר את הבשורה המרה שמגבילה את בעלי הג'יפים בכל הנוגע להעברת הרכבים מקצה שיפורים לטובת עבירות שטח גבוהה יותר. אך גם במצב "קטסטרופלי" כזה, צריך להיות שקולים ולחשוב על פתרונות. הגיע הזמן לעשות מעט סדר בבלאגן.
ג'יפ רוביקון- אחד הכלים המועדפים לחובבי שיפורי השטח
ג'יפ רוביקון- אחד הכלים המועדפים לחובבי שיפורי השטח
כך זה התחיל
לפני מספר שבועות, פקחי משרד התחבורה הוציאו צווי הורדה מהכביש כנגד עשרה כלים משופרים באופן קיצוני. למען הסר הספק, החוק מתיר שיפור כלים כל עוד אין "שינוי מבנה" בכלי הרכב. ככל הנראה, אותם כלים שהורדו מהכביש חצו את גבול הטעם הטוב. בכל מקרה, הכלים הורדו ובעליהם קיבלו אורכה של כמה ימים להחזיר את הרכבים למצבם המקורי ולשוב חזרה לבדיקה במשרד הרישוי. ביום שני, הגיעו למשרד התחבורה בבית דגן שישה מתוך עשרת הכלים המורדים, לאחר שהונמכו חזרה למצב האורגינלי שלהם. לאחר בדיקה של כחצי שעה חלק מהרכבים אושרו לעלות חזרה לכביש וחלק נדרשו להשלים אי אילו תיקונים. 
יועצי הרכב של פורטל אוטו 1 מחכים לך
מלאו את הפרטים ואחד מנציגנו יחזור אליכם
קראתי ואני מאשר/ת תקנון האתר
פרופורציות
הפרשנות שלנו כאנשים גרמה למעשה להלך רוח שלילי בכל הנוגע לסאגט שיפורי רכבי השטח. למעשה, עשרת הכלים שהורדו מהכביש הם מתוך כ- 450 כלים שמורדים מידיי חודש מסיבה כזו או אחרת. מדוע "הפיצוץ" שנשמע היה כה גדול? משום מה, הורדת עשרת הכלים המדוברים מהכביש, נשמעה כמו מהלך אסטרטגי מתוכנן של משרד התחבורה כנגד הג'יפאים. מסתבר בדיעבד ששגינו. מה גם, שהרכבים שמדוברים הם לא רכבי שהוחלף להם בולם, או נוספה להם כננת גרירה. מדובר בכלים שסומנו כמפלצות שטח שככה הנראה, על פי משרד התחבורה, מסוכן שיעלו על הכבישים. בעלי הג'יפים עשו שכל כשהחליטו לא לצאת למאבק 'אטום' מול משרד התחבורה והעדיפו להחזיר את הרכבים ל"מצב נורמאלי" מבלי להסתכן מול הבירוקרטיה.
משרד התחבורה מתיר שיפור רכבים כל עוד השיפור מאושר על ידיי היבואן
משרד התחבורה מתיר שיפור רכבים כל עוד השיפור מאושר על ידיי היבואן
אני אתכם, אבל...   
כחובב שטח מושבע ובעל רכב שטח (לא נעשה פרסומת), אני בעד הצפת השבילים בג'יפים, טרקטורונים ושאר ירקות. אני בעד חופש שיפור ונגד סלילת שבילים המיועדים לרכבי שטח. אבל... ויש אבל גדול. הכל טוב ויפה כל עוד הדבר לא בא על חשבון בטיחות. צריך לזכור כי כל הגבהה, הרחבת רוחב צמיג, הגדלת קוטר גלגל וכדומה, באה על חשבון בטיחות בנסיעה על אספלט. רכב משופר לא דומה לרכב אורגינאלי ולכן המפרט והיכולות תמרון, יציבות, כוחות פיזיקאליים- הכל משתנה. לא סתם משרד התחבורה מגביל בשיפורים. צריך לזכור, "הפרשה התפוצצה" לאחר בדיקה רגילה במוסך, אבל מה הי קורה אם זה היה מתפוצץ אחרי תאונה קטלנית? אין ספק שמשרד התחבורה עשה פרסומת מטורפת בנוגע להגבלת השיפורים, אבל בסך הכל, איך אומרים המאמינים שבנינו- הכל לטובה.
רוביקון מקורי ללא שיפורים
רוביקון מקורי ללא שיפורים
ובכן, יש פתרון. אוטופי, אבל פיתרון
משרד הרישוי מתיר שיפור רכבים כל עוד השיפור מאושר על ידיי היבואן. לצורך העניין, בעלי הרוביקונים למיניהם, יאלצו לאשר את השיפורים של רכביהם מול "מכשירי תנועה", יבואנית JEEP לישראל. הכוונה, כל יבואן יגדיר על פי הנחיות היצרן את גבולות השיפור הניתנות לכל דגם ודגם. כאמור הדבר הזה אפשרי אך קצת "תסריטי" משתי סיבות פשוטות: הראשונה, הסיכוי שיבואני רכב יכניסו את ראשם לעיסוקו של משרד התחבורה, די קלוש. גם ככה שוק רכבי השטח בארץ הוא לא להיט, בלשון המעטה. יבואנים מעדיפים למכור רכבים מבלי "להכניס ראש בריא למיטה חולה". השנייה: משרד התחבורה מעדיף להתעצל מאשר לבחון דברים לעומק. לפני כמה שנים יבואן סובארו ייבא ערכות שיפור לדגם ה STI, ערכות המנמיכות מעט את המרכב ומוסיפות להספק עוד 20 כוחות סוס. למרות שהערכות שודכו לרכבים במוסכי היבואן, משרד התחבורה הוציא תקנה האומרת לפרק את הערכות ולהחזיר את הרכב למצב המקורי שלו. ייתכן ודבר דומה יקרה גם אם ישודכו ערכות שדרוג גם לרכבי השטח. מה שנותר לנו הוא רק לחכות ולראות לאיזה עתיד אנחנו הולכים, עקר ופרימיטיבי או אולי הדברים ייבחנו בשנית. מה שבטוח זה אולי. 
עזרה כלים משופרים הורדו מהכביש
עזרה כלים משופרים הורדו מהכביש
הוספת תגובה
מלא פרטים וקבל הצעות
טופס מורחב
טופס מקוצר
קראתי ואני מאשר/ת את תקנון האתר
הצטרפו לפייסבוק שלנו
מתלבטים? צריכים עזרה?
ליעוץ מקצועי לפני רכישה התקשרו
03-3727760
או השאירו פרטים ונחזור אליכם
קראתי ואני מאשר/ת תקנון האתר
הרשמו לניוזלטר שלנו
קבלו דיוור בנושא רכבים כתבות חדשות, מבצעים ומבחני דרך בחינם
הרשמה לניוזלטר    הרשמה לניוזלטר    הרשמה לניוזלטר
מתלבטים? צריכים עזרה?
ליעוץ מקצועי לפני רכישה התקשרו
03-3727760
או השאירו פרטים ונחזור אליכם
 
קראתי ואני מאשר/ת תקנון האתר
 
דגם א'
דגם ב'
חיפוש רכב חדש
הגדרות נגישות